Seuran valmennusleirillä hiottiin lajitaitoja huippuohjaajien opastuksella

Viikonloppuna kaikki valmennusjoukkueemme osallistuivat seuran toimesta järjestetylle valmennusleirille. Kauden alkumetreillä järjestetyltä leiriltä saatiin ideoita niin voimistelijoiden kuin valmentajienkin lajitaitojen kehittämiseen ja valmennuksen toiminnan tueksi. Leirin tavoitteena olikin luoda voimistelijoille monipuolinen kokonaisuus samalla tarjoten mahdollisuuden oppia uutta upeiden lajin osaajien opetuksessa.

Seuran voimistelijat pääsivät lähietäisyydeltä seuraamaan oman lajinsa huippujen tekemistä, saivat neuvoja ja uutta intoa treenaamiseen. Leiriviikonlopun aikana on saatu oppeja liikuuvuuden lisäämiseen, tasapainon kehittämiseen, kehonhallintaan, jalkatekniikoiden parantamiseen, vartalotekniikaan, hyppyihin ja ponnistusvoimaan sekä akrobatiataitoihin. Lisäksi on ammennettu vinkkejä ja oppeja hiphopista sekä draama- ja ilmaisutaidon oppien maailmasta.

Leirin ohjauksesta ja sisällöstä vastasi valtakunnallisestikin tunnettuja ja tunnustusta saaneita alan nimiä.Leirin ohjaajatiimissä tavatiin:

Varpu Allenius, pitkän linjan tanssija ja nykyisin myös tanssinopettaja, monien tanssilajien taitaja

Mari Pihlajamäki, entinen joukkuevoimistelija ja joukkuevoimistelun valmentaja, jolla hieno tuntemus lajiin jo useiden kymmenien vuosien ajalta.

Mira Syrjälä, Seinäjoelta omien joukkuevoimistelununelmiensa perässä pääkaupunkiseudulle muuttanut Ovo teamin entinen voimistelija, MM-hopeamitalista vuodelta 2013

Liisa Lepola, pitkän linjan Minetti-voimistelija, joukkuevoimistelun maailmanmestari 2015, Euroopan mestari 2016, naisten kilpasarjan mestari 2017 ja 2018

Pasi Varjus, luokanopettaja, draaman ja ilmaisutaidon opettaja

Jenna Alavahtola, joukkuevoimistelun kruunamaton kuningatar ja äärimmäisen upea tulkitsija Ovo Teamin entinen kapteeni, joka on käynyt kahdeksat MM-kisat saavuttaen niistä kolme mitalia mm. MM-kultaa 2010,  saavuttanut 20 SM-mitalia